ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО НАМІР ОТРИМАТИ ДОЗВІЛ НА ВИКИДИ
Повне та скорочене найменування суб’єкта господарювання: Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Новофарм-Біосинтез» (ТОВ фірма «Новофарм-Біосинтез»).
Ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 20420715
Контактний номер телефону, адресу електронної пошти суб’єкта господарювання тел.: +38 (050) 463-31-09, е-mail: anb@novofarm.com.ua.
Назва промислового майданчика: Майданчик №1.
Мета отримання дозволу на викиди: отримання нового дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря як для існуючого об’єкту, що має дозвіл, у звʼязку зі змінами якісних та кількісних характеристик існуючих джерел та доданням нових джерел викидів.
Відомості про наявність висновку з ОВД, в якому визначено допустимість провадження планованої діяльності, яка згідно з вимогами ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля» підлягає оцінці впливу на довкілля. Висновок з оцінки впливу на довкілля відсутній, оскільки згідно ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля» діяльність підприємства не відноситься до видів планованої діяльності та об’єктів, які підлягають оцінці впливу на довкілля.
Загальний опис об’єкта (опис виробництв та технологічного устаткування). Підприємство спеціалізується на виготовленні фармацевтичних препаратів та матеріалів (інфузійні стерильні розчини) (2576353 л/рік). Всього на виробничому майданчику знаходиться 7 джерел викидів: 6 – організовані та 1 – залпове. Основними технологічними процесами, що супроводжуються викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря на Майданчику №1 є: робота мікробіологічної лабораторії (витяжна лабораторна шафа), пакування продукції полімерною плівкою (термопакувальна машина МТУ–15Т-Р), робота опалювального обладнання (парові газові котли Е-1/9 №1,2), металообробні та зварювальні ремонтні роботи, аварійне електропостачання (дизельний генератор TESSARI VW-462 №4229) та залповий викид від свічки скиду газопроводу підключення.
Відомості щодо видів та обсягів викидів. Під час роботи підприємства всього викидається в атмосферу 28 забруднюючих речовин, кількість яких становить 491,41024632 т/рік.
Потенційні викиди від стаціонарних джерел викидів: натрію гідроксид (натр їдкий, сода каустична) – 0,000094 т/рік; оксид вуглецю - 2,0415 т/рік; вуглецю діоксид – 487,7229 т/рік; метан – 0,3582 т/рік; залізо та його сполуки (у перерахунку на залізо) – 0,00055 т/рік; нікель та його сполуки (у перерахунку на нікель) – 0,0000024 т/рік; ртуть та її сполуки у перерахунку на ртуть – 0,0000008 т/рік; хром та його сполуки (у перерахунку на хром) – 0,00000012 т/рік; алюмінію оксид – 0,032 т/рік; манган та його сполуки (у перерахунку на діоксид мангану) – 0,000068 т/рік; речовини у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом (мікрочастинки та волокна ) – 0,036 т/рік; кремнію діоксид аморфний – 0,000067 т/рік; калію карбонат (поташ) – 0,000094 т/рік; сажа – 0,0012 т/рік; оксиди азоту (у перерахунку на діоксид азоту [NO + NО2]) – 1,1123 т/рік; азоту (1) оксид [N2O] – 0,0021 т/рік; аміак – 0,00035 т/рік; азотна кислота – 0,0036 т/рік; сульфатна кислота (H2SO4) [сірчана кислота] – 0,00019 т/рік; сірки діоксид – 0,0475 т/рік; вуглеводні насичені С12-С19 (розчинник РПК-26511 та ін.) (у перерахунку на сумарний органічний вуглець) – 0,0258 т/рік; спирт етиловий – 0,0120 т/рік; ацетон – 0,0046 т/рік; бензол – 0,0018 т/рік; кислота оцтова – 0,0023 т/рік; толуол – 0,00058 т/рік; водню хлорид (соляна кислота за молекулою HCl) – 0,00095 т/рік; вуглецю чотирихлорид (тетрахлорметан) – 0,0035 т/рік.
Заходи щодо впровадження найкращих існуючих технологій виробництва, що виконані або/та які потребують виконання. На підприємстві відсутні виробництва та устаткування, які підлягають до впровадження найкращих доступних технологій та методів керування, тому заходи не розроблялись.
Перелік заходів щодо скорочення викидів, що виконані або/та які потребують виконання. У переліку заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин при роботі підприємства передбачені: заходи щодо запобігання перевищенню встановлених нормативів граничнодопустимих викидів у процесі виробництва, заходи щодо обмеження обсягів залпових викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, ліквідації наслідків забруднення атмосферного повітря та заходи щодо охорони атмосферного повітря при НМУ.
Дотримання виконання природоохоронних заходів щодо скорочення викидів. Так як підприємство дотримується нормативів граничнодопустимих викидів для стаціонарних джерел та не перевищує граничнодопустимих концентрацій атмосферного повітря природоохоронні заходи щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря не розроблялись.
Відповідність пропозицій щодо дозволених обсягів викидів законодавству. Масові концентрації забруднюючих речовин не перевищують нормативи граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел, які затверджені Наказом Мінприроди України від 27.06.2006 № 309 та відповідають державним медико-санітарним нормативам допустимого вмісту хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць 10.05.2024 №813, затверджені Наказом МОЗ України від 10.05.2024 № 813.
2.16 ІНФОРМАЦІЯ ПРО ОТРИМАННЯ ДОЗВОЛУ ДЛЯ ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НЕЮ ГРОМАДСЬКОСТІ
2.16.1 Відомості щодо суб’єкта господарювання
Повне й скорочене найменування субʼєкта господарювання |
Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Новофарм-Біосинтез» (ТОВ фірма «Новофарм-Біосинтез») |
Ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ |
20420715 |
Контактний номер, адреса електронної пошти |
тел.: +38 (050) 463-31-09 е-mail: anb@novofarm.com.ua |
Назва промислового майданчика |
Майданчик №1 |
Група по ступеню впливу на забруднення атмосферного повітря |
Друга група |
2.16.2 Відомості про наявність висновку з оцінки впливу на довкілля, в якому визначена допустимість провадження планованої діяльності, яка згідно з вимогами ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля» підлягає процедурі оціки впливу на довкілля.
Висновок з оцінки впливу на довкілля відсутній, оскільки згідно ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля» діяльність підприємства не відноситься до видів планованої діяльності та об’єктів, які підлягають оцінці впливу на довкілля.
2.16.3 Перелік та загальний опис виробництв, технологічних процесів, технологічного устаткування об’єкта.
Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Новофарм-Біосинтез» спеціалізується на виготовленні фармацевтичних препаратів та матеріалів (інфузійні стерильні розчини). Фактична адреса розташування майданчика №1: 11700, Житомирська обл Звягельський р-н, м. Звягель, вул. Житомирська, будинок 38.
Проектна продуктивність підприємства становить 2 576 353 л/рік інфузійних та ін’єкційних розчинів в асортименті.
На території Майданчика №1 розміщені наступні відділення виробництва:
1. Приміщення первинної водопідготовки;
2. Приміщення підготовки повітря;
3. Приміщення зберігання архівних зразків;
4. Приміщення зберігання та використання прекурсорів;
5. Приміщення зберігання пакувальних матеріалів;
6. Приміщення для персоналу;
7. Майстерня;
8. Приміщення навчання персоналу;
9. Приміщення ремонту одягу;
10. Кабінет начальника ВКЯ;
11. Приміщення для роботи з документами;
12. Фізико-хімічна лабораторія;
13. Архівна;
14. Мікробіологічна лабораторія;
15. Приміщення для роботи з документами;
16. Бактеріологічна;
17. Персональний шлюз;
18. Приміщення для роботи з тест-культурами мікроорганізмів;
19. Автоклавна;
20. Термостатна;
21. Шлюз;
22. Виробниче приміщення;
23. Приміщення для випробувань на стерильність;
24. Приміщення для зберігання стерильного матеріалу;
25. Стерилізаційна;
26. Приміщення для приготування живильних середовищ;
27. Приміщення для випробувань на мікробіологічну чистоту;
28. Миєчна;
29. Матеріальна;
30. Сан перепускник (без використання дез. засобів);
31. Приміщення зберігання пакувальних та допоміжних матеріалів.
Перелік та загальний опис виробництв, технологічних процесів, технологічного устаткування об’єкта розділено на основне і допоміжне виробництво та наведено нижче.
Технологічна схема основного та допоміжного виробництва наведена на рис. 2.1-2.2.
ОСНОВНЕ ВИРОБНИЦТВО
Технологічний процес виготовлення інфузійних та ін’єкційних розчинів складається з наступних операцій:
1 етап – Розтарування сировини. Тверда та рідка сировина, допоміжні матеріали і упаковка надходять у виробничий корпус з окремо розташованого складу готової продукції, сировини і матеріалів у кількості необхідній для відповідної партії.
2 етап – Підготовка сировини. Зважена сировина у герметичній тарі і підготовлені матеріали до технологічних відділень надходять із застосуванням тільки підлогового ручного транспорту. Для транспортування сировини в контейнерах, ємностях і бочках передбачені ручні візки (рокла) й візки для бочок. Завантаження сипучої сировини з ємності в металеві посудини проводиться через лійку з герметичним клапаном, що виключає виділення пилу при завантаженні. У всіх металевих посудинах встановлюються фланці для підключення системи воронки з клапаном.
3 етап – Виготовлення розчинів. Для завантаження сировини в металеві посудини для змішування призначені лійки з герметичним клапаном. Усі металеві посудини оснащені системами деаерації або вакууму. Реакція змішування для отримання стерильних медичних розчинів здійснюватися при нормальному, зниженому або підвищеному тиску. Пари при цьому відсмоктуються через систему фільтрації. Рух середовищ і продуктів в трубопроводах між апаратами забезпечується за допомогою, азоту, стисненого повітря або насосами. Після проведення розчинення, синтезу, реакції або очищення здійснюється фільтрація продукту. Продукти після фільтрації перекачуються до збірника готового продукту для розливу. З металевої посудини, розчин подається через стерилізуючий фільтр на обладнання для наповнення. Процесні фільтри розміщені в «чистих приміщеннях».
Особливість виробництва стерильних медичних розчинів (щоб усунути можливість виникнення перехресного забруднення продукції) передбачає надходження глибоко очищеного повітря, яке подається до виробничих приміщень. Припливно-витяжні установки VTS-CLIMA, МC-8 подачі повітря обладнані – HEPA-фільтрами, фільтрами H-7–H-9 тонкого очищення (ефективність уловлювання ЗР атмосферного повітря – 99,9%). Таке очищення дозволяє повертати очищене повітря (70% від загального споживання) на повторне використання.
Все обладнання оснащене засобами вимірювання, контролю й регулювання рівня рідин, що виключають можливість переливу. Вимірювання та регулювання технологічних параметрів (витрата, тиск, температура й т.д.) здійснюються технічними пристроями, корозійностійкими в робочому середовищі або захищеними від її впливу.
4 етап – Розливання та тарування розчинів здійснюється на машині для розливу та закупорювання флаконів, пляшок. Процес наповнення тари розчином відбувається автоматично, оператор повинен лише розмістити всі пляшки на підставках і вийняти їх в кінці процесу. Після лінії розливу розчинів відбувається закупорювання пляшок на спеціальних машинах відповідно до технології пакування конкретного лікарського засобу.
5 етап – Контроль якості продукції. Для контролю якості вхідної сировини та пакування, поточного виробничого контролю та здійснення вихідних перевірок готової продукції призначені хіміко-аналітична та мікробіологічна лабораторії, які знаходяться на четвертому поверсі виробничого корпусу.
Хіміко-аналітична лабораторія оснащена необхідним обладнанням для проведення контролю якості сировини, матеріалів і готової продукції з використанням фізико-хімічних методів: ВЕРХ, поляриметрії, спектрофотометрії.
Мікробіологічна лабораторія ВКЯ (внутрішній контроль якості) здійснює контроль сировини, матеріалів, готової продукції з використанням біологічних методів контролю, що відповідають сучасному підходу до біологічних випробувань – випробування на стерильність, мікробіологічну чистоту, бактеріальні ендотоксини. В сферу діяльності даної лабораторії входить також проведення внутрішньовиробничого міжопераційного контролю і мікробіологічний моніторинг виробничого середовища.
Джерелом утворення забруднюючих речовин від ділянки є витяжна лабораторна шафа, яка призначена для проведення дослідів і випробувань в лабораторії, для захисту персоналу від шкідливих речовин.
Шафа універсальна витяжна являє собою металеву блокову конструкцію, що складається з камери і робочого двотумбового столу. Камера оснащена витяжним патрубком для приєднання вентиляційної мережі і місцевим люмінесцентним освітленням.
Робочий стіл складається з стільниці, виконаної з неіржавіючої сталі, і двох тумб. На стільниці встановлена мийка з каналізаційним зливом і змішувач гарячої та холодної води.
Під час виконання лабораторних досліджень відбувається випаровування шкідливих речовин через вентиляційний отвір висотою 4 м та розміром 0,2х0,2м (ДВ №3). Забруднюючі речовини, що виділяються трубу витяжної вентиляції лабораторної шафи: азотна кислота, водню хлорид (соляна кислота за молекулою HCl), натрію гідроокис (натр їдкий,сода каустична), калію карбонат (поташ), аміак, кислота оцтова, спирт етиловий, вуглецю чотирихлорид (тетрахлорметан), бензол, толуол та ацетон.
Мийка та стерилізація технологічного обладнання, медичних ємностей, корок відбувається при допомозі води та пари, що не призводить до викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря
6 етап – Пакування готової продукції. Готові вироби штабелюють і пакують в упаковки. Для пакування застосовується куплена полімерна плівка у кількості 23 т/рік.
Джерелом виділення забруднюючих речовин у пакувальній зоні є термопакувальна машина МТУ–15Т-Р, яка призначена для групового пакування готових ін’єкційних розчинів. Продуктивність по паспорту становить 400 групових пакувань за годину. Машина термопакувальна обладнана транспортером і дворулонним механічним зварювальним вузлом. За технологічним процесом стежать 2 оператори.
Установлена потужність 16,2-19,06 кВт. Споживана потужність 9,7-12 кВт. Температура в камері 150°-250°С підтримується автоматично. Розміри камери В=550; Н=360 (400); L=1500 мм. Сітчастий транспортер В=500 мм. Максимальна довжина зварювального шва 600 мм. Напруга зварювального ТЕНА 42 вольтів; потужність 0,4 кВт. Довжина прийомного рольганга для впакованої продукції 450 мм. Пакувальний матеріал ТУ плівки товщиною 50-150 мкм.
При пакуванні ін’єкційних розчинів в атмосферне повітря надходять оксид вуглецю та оцтова кислота. Викид забруднюючих речовин відбувається організовано через:
1. Труба витяжної вентиляції для відводу забруднюючих речовин, що утворюються в термотонелі пакувальної машини висотою 6,0 м та діаметром 0,15 м (ДВ №4);
2. Витяжна загальнообмінна приміщення пакувальної машини висотою 6,0 та діаметром 0,4 м (ДВ №5).
Газопровід підключення: для передачі газу до трубопроводу підприємства облаштовано газопровід-відвід. Поблизу місця врізки цього відводу облаштовано технологічну свічу, через яку у випадку аварійних ситуацій та технічних оглядів стравлюється надлишковий тиск, що створюється у порожнині газопроводу, в результаті чого в атмосферне повітря залпово надходить метан (ДВ №6). Висота технологічної свічки сягає 15 м, діаметр – 0,05 м. Періодичність продуву – 12 раз/рік, тривалість викиду – 0,0168 с.
Рис. 2.1- Технологічна схема основного виробництва
ДОПОМІЖНЕ ВИРОБНИЦТВО
Котельня. На території Майданчика №1 розміщена котельня в якій установлено два парових газових котла Е-1/9 №1,2 (0,67 МВт кожний), які належать до типу вертикально-водотрубних двухбарабанних котлів з природною циркуляцією, що призначені для вироблення насиченої пари робочим тиском до 0,8 МПа, споживаного підприємством для технологічних, опалювальних та побутових потреб. Для роботи котлів в якості палива використовують природний газ. Загальна річна витрата газу становить – 175,9782 т/рік (243,4 тис. м3/рік). Згідно технологічної схеми котли не працюють одночасно, лише почергово. Режим роботи кожного котла – 4200 год/рік.
При спалюванні природного газу в топці котла утворюються оксиди азоту та вуглецю, метан, оксид діазоту, діоксид вуглецю й незначна кількість у газоподібній формі ртуті та її сполук. Викиди димових газів від двох котлів здійснюється організовано через одну трубу висотою 16,0 м та діаметром 0,55 м (ДВ №1).
Виробнича майстерня знаходиться в допоміжній будівлі на території майданчика №1.
У будівлі механічної майстерні майданчика відбувається технічне обслуговування та ремонтні роботи за допомогою наступного обладнання:
1. За допомогою електронного верстату шліфування BOSCH GWS 11-125 здійснюється різання та шліфування металів. Вихідна потужність обладнання 740 Вт зі шліфувальними кругами ᴓ 125/75 мм. Режим роботи – 200 год/рік.
2. Різальний верстат BOSCH D-70745: використовується для ремонтних робіт: різання та розпилювання металів та чавуну. Потужність – 2100 Вт, круг ᴓ 250 мм. Режим роботи – 200 год/рік.
3. Різальний верстат Metabo CS 23-355: використовується для ремонтних робіт, а саме - різання металів та чавуну (профілю, труби, арматури). Потужність – 2300 Вт, кількість оборотів – 4000 об/хв. Режим роботи – 200 год/рік.
4. Додатково на території механічної майстерні відбуваються ремонтні роботи за допомогою двох зварювального агрегатів: Патон АДИ-200PAC та JASIC TIG-200P, які призначені для аргонодугового зварювання, а також для ручного дугового зварювання. Номінальний струм становить 200А, цього достатньо для роботи з будь-якими електродами до 5 мм при ручному дуговому зварюванні. Вбудований блок безконтактного запалювання дуги, та вбудований осцилятор дозволяють безконтактний підпал. Маса самого апарату не перевищує 12,5 кг при цьому тривалість навантаження не менше 80%, що з запасом дозволить вирішити більшість завдань в майстерні. Струм регулюється плавно від 20 до 200А.
Загальна річна кількість використаних електродів Fox SAS 2A , Моноліт РЦ, Witstar WS2 – 37,8 кг. Режим роботи – 1700 год/рік.
Під час зварювальних робіт до атмосферного повітря відбувається викид: заліза оксид (у перерахунку на залізо), марганець і його сполуки (у перерахунку на двоокис марганцю), хром та його сполуки в перерахунку на триоксид хрому, кремнію діоксид аморфний, нікелю оксид (у перерахунку на нікель), оксиди азоту (оксид та діоксид азоту) в перерахунку на діоксид азоту та оксид вуглецю.
Забруднюючі речовини, що надходять до атмосфери під час металообробних робіт (різання та шліфування): речовини у вигляді суспендованих частинок недиференційованих за складом, оксиди азоту (оксид та діоксид азоту) в перерахунку на діоксид азоту, оксид вуглецю та алюмінію оксид.
Під час всіх ремонтних робіт викиди забруднюючих речовин від механічної майстерні здійснюється організовано через одну трубу витяжки загальнообмінної висотою 4,0 м та діаметром 0,2х0,2 м (ДВ №2).
Аварійне електропостачання. Для аварійного електропостачання підприємства на майданчику установлено один дизельний генератор TESSARI VW-462 №4229 (470 кВт), який призначено для вироблення електроенергії та він являє собою установку, що перетворює механічну енергію обертання коленвалу дизельного двигуна внутрішнього згорання в електричну енергію, яка виробляється генератором змінного струму (альтернатом).
Час роботи дизель-генератору – 250 годин/рік. Річна витрата палива складає – 10000 л/рік (12,12 т/рік).
При роботі дизель-генератора у навколишнє середовище організовано викидаються: оксиди азоту, сажа, сірки діоксид, оксид вуглецю, вуглеводні насичені, вуглецю діоксид та оксид діазоту через патрубок заввишки 2,9 м та діаметром 0,2 м (ДВ №7).
Загальне електропостачання підприємства здійснюється від існуючої електромережі. Водопостачання холодною та гарячою водою всіх виробничих майданчиків підприємства здійснюється від існуючих міських мереж.
Рис. 2.2 - Технологічна схема допоміжного виробництва
2.16.4 Відомості щодо виду та обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Відповідно до Переліку найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, викиди яких в атмосферне повітря підлягають регулюванню, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 № 1598, і Переліку забруднюючих речовин на порогові значення потенційних викидів, за якими здійснюється державний облік (додаток 1 до Інструкції про порядок та критерії взяття на державний облік об'єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, затвердженого наказом Мінекоресурсів України від 10.05.2002 № 177 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.05.2002 під № 445/6733 та зміни до нього), нижче надаються:
- перелік найпоширеніших забруднюючих речовин й їхні обсяги, викиди яких підлягають регулюванню й по яких здійснюється державний облік;
- перелік небезпечних забруднюючих речовин і їхні обсяги, викиди яких підлягають регулюванню й по яких здійснюється державний облік;
- перелік інших забруднюючих речовин й їхні обсяги, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами об'єкта;
- перелік забруднюючих речовин та їх обсяги, для яких не встановлені ГДК (ОБРД), в атмосферному повітрі населених міст.
У процесі роботи підприємства всього викидається в атмосферу 28 забруднюючих речовини, кількість яких становить 491,41024632 т/рік, в тому числі:
- 8 забруднюючих речовин, які відносяться до найбільш поширених, кількість яких становить 3,238851 т/рік;
- 12 забруднюючих речовин, які відносяться до небезпечних, у кількості 0,04635132 т/рік;
- 6 інших забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами об’єкта/промислового майданчика, у кількості 0,400044 т/рік;
- 2 забруднюючі речовини, для яких не встановлені ГДК (ОБРД), в атмосферному повітрі населених міст у кількості 487,725 т/рік.
Таблиця 2.1 (6.1 згідно з Інструкцією) – Перелік видів та обсягів забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами
Порядковий номер |
Забруднююча речовина |
Фактичний обсяг викидів, т/рік |
Потенційний обсяг викидів, т/рік |
Порогові значення потенційних викидів для взяття на державний облік, т/рік |
||
Код |
Найменування |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
1 |
— |
Натрію гідроксид (натр їдкий, сода каустична) |
0,000094 |
0,000094 |
— |
|
2 |
06000 |
Оксид вуглецю |
2,0415 |
2,0415 |
1,5 |
|
3 |
07000 |
Вуглецю діоксид |
487,7229 |
487,7229 |
500 |
|
4 |
12000 |
Метан |
0,3582 |
0,3582 |
10,0 |
|
01000 |
Метали та їх сполуки, у т.ч.: |
0,03262132 |
0,03262132 |
— |
||
5 |
01003 |
Залізо та його сполуки (у перерахунку на залізо) |
0,00055 |
0,00055 |
0,1 |
|
6 |
01006 |
Нікель та його сполуки (у перерахунку на нікель) |
0,0000024 |
0,0000024 |
0,001 |
|
7 |
01007 |
Ртуть та її сполуки в перерахунку на ртуть |
0,0000008 |
0,0000008 |
0,0003 |
|
8 |
01010 |
Хром та його сполуки (у перерахунку на хром) |
0,00000012 |
0,00000012 |
0,02 |
|
9 |
01101 |
Алюмінію оксид |
0,0320 |
0,0320 |
0,1 |
|
10 |
01104 |
Манган та його сполуки (у перерахунку на діоксид мангану) |
0,000068 |
0,000068 |
0,005 |
|
03000 |
Речовини у вигляді суспендованих твердих частинок, в т.ч: |
0,037361 |
0,037361 |
3,0 |
||
11 |
03000 |
Речовини у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом (мікрочастинки та волокна ) |
0,0360 |
0,0360 |
3,0 |
|
12 |
03000 |
Кремнію діоксид аморфний |
0,000067 |
0,000067 |
3,0 |
|
13 |
03001 |
Калію карбонат (поташ) |
0,000094 |
0,000094 |
1,0 |
|
14 |
03004 |
Сажа |
0,0012 |
0,0012 |
0,3 |
|
04000 |
Сполуки азоту, в т.ч.: |
1,11835 |
1,11835 |
— |
||
15 |
04001 |
Оксиди азоту (у перерахунку на діоксид азоту [NO + NО2]) |
1,1123 |
1,1123 |
1,0 |
|
16 |
04002 |
Азоту (1) оксид [N2O] |
0,0021 |
0,0021 |
0,1 |
|
17 |
04003 |
Аміак |
0,00035 |
0,00035 |
1,5 |
|
18 |
04004 |
Азотна кислота |
0,0036 |
0,0036 |
0,2 |
|
05000 |
Діоксид та інші сполуки сірки, в т.ч: |
0,04769 |
0,04769 |
2,0 |
||
19 |
05004 |
Сульфатна кислота (H2SO4) [сірчана кислота] |
0,00019 |
0,00019 |
0,5 |
|
20 |
05001 |
Сірки діоксид |
0,0475 |
0,0475 |
1,5 |
|
11000 |
Неметанові леткі органічні сполуки, в т.ч.: |
0,04708 |
0,04708 |
1,5 |
||
21 |
11000 |
Вуглеводні насичені С12-С19 (розчинник РПК-26511 та ін.) (у перерахунку на сумарний органічний вуглець) |
0,0258 |
0,0258 |
1,5 |
|
22 |
11000 |
Спирт етиловий |
0,0120 |
0,0120 |
1,5 |
|
23 |
11007 |
Ацетон |
0,0046 |
0,0046 |
0,5 |
|
24 |
11008 |
Бензол |
0,0018 |
0,0018 |
0,05 |
|
25 |
11028 |
Кислота оцтова |
0,0023 |
0,0023 |
0,8 |
|
26 |
11041 |
Толуол |
0,00058 |
0,00058 |
0,9 |
|
15000 |
Хлор та сполуки хлору (у перерахунку на хлор), в т.ч.: |
0,00095 |
0,00095 |
0,1 |
||
27 |
15003 |
Водню хлорид (соляна кислота за молекулою HCl) |
0,00095 |
0,00095 |
0,1 |
|
18000 |
Фреони, в т.ч.: |
0,0035 |
0,0035 |
0,1 |
||
28 |
18005 |
Вуглецю чотирихлорид |
0,0035 |
0,0035 |
0,005 |
|
Усього по підприємству: |
491,41024632 |
491,41024632 |
— |
|||
Найбільш поширені забруднюючі речовини |
||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
1 |
06000 |
Оксид вуглецю |
2,0415 |
2,0415 |
1,5 |
|
2 |
03000 |
Речовини у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом (мікрочастинки та волокна ) |
0,0360 |
0,0360 |
3,0 |
|
3 |
03000 |
Кремнію діоксид аморфний |
0,000067 |
0,000067 |
3,0 |
|
4 |
03001 |
Калію карбонат(поташ) |
0,000094 |
0,000094 |
1,0 |
|
5 |
03004 |
Сажа |
0,0012 |
0,0012 |
0,3 |
|
6 |
04001 |
Оксиди азоту (у перерахунку на діоксид азоту [NO + NО2]) |
1,1123 |
1,1123 |
1,0 |
|
7 |
05004 |
Сульфатна кислота (H2SO4) [сірчана кислота] |
0,00019 |
0,00019 |
0,5 |
|
8 |
05001 |
Сірки діоксид |
0,0475 |
0,0475 |
1,5 |
|
Усього: |
3,238851 |
3,238851 |
— |
|||
Небезпечні забруднюючі речовини |
||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
1 |
01003 |
Залізо та його сполуки (у перерахунку на залізо) |
0,00055 |
0,00055 |
0,1 |
|
2 |
01006 |
Нікель та його сполуки (у перерахунку на нікель) |
0,0000024 |
0,0000024 |
0,001 |
|
3 |
01007 |
Ртуть та її сполуки в перерахунку на ртуть |
0,0000008 |
0,0000008 |
0,0003 |
|
4 |
01010 |
Хром та його сполуки (у перерахунку на хром) |
0,00000012 |
0,00000012 |
0,02 |
|
5 |
01101 |
Алюмінію оксид |
0,0320 |
0,0320 |
0,1 |
|
6 |
01104 |
Манган та його сполуки (у перерахунку на діоксид мангану) |
0,000068 |
0,000068 |
0,005 |
|
7 |
11007 |
Ацетон |
0,0046 |
0,0046 |
0,5 |
|
8 |
11008 |
Бензол |
0,0018 |
0,0018 |
0,05 |
|
9 |
11028 |
Кислота оцтова |
0,0023 |
0,0023 |
0,8 |
|
10 |
11041 |
Толуол |
0,00058 |
0,00058 |
0,9 |
|
11 |
15003 |
Водню хлорид (соляна кислота за молекулою HCl) |
0,00095 |
0,00095 |
0,1 |
|
12 |
18005 |
Вуглецю чотирихлорид |
0,0035 |
0,0035 |
0,005 |
|
Усього: |
0,04635132 |
0,04635132 |
— |
|||
Перелік інших забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами об’єкта/промислового майданчика |
||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
1 |
— |
Натрію гідроксид (натр їдкий, сода каустична) |
0,000094 |
0,000094 |
— |
|
2 |
12000 |
Метан |
0,3582 |
0,3582 |
10,0 |
|
3 |
04003 |
Аміак |
0,00035 |
0,00035 |
1,5 |
|
4 |
04004 |
Азотна кислота |
0,0036 |
0,0036 |
0,2 |
|
5 |
11000 |
Вуглеводні насичені С12-С19 (розчинник РПК-26511 та ін.) (у перерахунку на сумарний органічний вуглець) |
0,0258 |
0,0258 |
1,5 |
|
6 |
11000 |
Спирт етиловий |
0,0120 |
0,0120 |
1,5 |
|
Усього: |
0,400044 |
0,400044 |
— |
|||
Забруднюючі речовини, для яких не встановлені ГДК (ОБДР) в атмосферному повітрі населених міст |
||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
1 |
07000 |
Вуглецю діоксид |
487,7229 |
487,7229 |
500 |
|
2 |
04002 |
Азоту (1) оксид [N2O] |
0,0021 |
0,0021 |
0,1 |
|
Усього: |
487,725 |
487,725 |
— |
|||
Примітки:
1. Коди, найменування та порогові значення потенційних викидів забруднюючих речовин наведені згідно «Інструкції про порядок та критерії взяття на державний облік об’єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров’я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря», затвердженої наказом Мінекоресурсів України від 10.05.2002 № 177 (z0445-02) та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 22.05.2002 за № 445/6733.
Таблиця 2.2 ( 6.4 згідно з Інструкцією) - Характеристика установок очистки газів
Номер джерела викиду |
Найменування ГОУ |
Забруднюючі речовини,за якими проводиться газоочистка |
Ступень очищення |
Назва та тип установки очистки газу |
На вході в ГОУ |
На виході з ГОУ |
Ступінь очищення газу, % |
|||||||
об`ємна витрата газопилового потоку, м3/с |
масова концен-трація, мг/м3 |
масова витрата, г/с |
об`ємна витрата газопилового потоку, м3/с |
масова концент-рація, мг/м3 |
масова витрата, г/с |
|||||||||
CAS №/CAS |
код |
найменування |
||||||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
|
Таблиця не заповнена у зв’язку з відсутністю установок очистки газів на підприємстві |
2.16.5 Дані щодо потенційних обсягів викидів забруднюючих речовин від виробничих і технологічних процесів, технологічного устаткування (установок).
Таблиця 2.3 (6.7 згідно з Інструкцією) - Дані щодо потенційних обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від об’єкта/промислового майданчика
Забруднююча речовина |
Потенційний викид забруднюючої речовини, тонн, з трьома десятковими знаками |
||
код |
найменування |
||
1 |
2 |
3 |
|
- |
Натрію гідроксид (натр їдкий, сода каустична) |
0,000 |
|
06000 |
Оксид вуглецю |
2,042 |
|
07000 |
Вуглецю діоксид |
487,723 |
|
12000 |
Метан |
0,358 |
|
01003 |
Залізо та його сполуки (у перерахунку на залізо) |
0,000 |
|
01006 |
Нікель та його сполуки (у перерахунку на нікель) |
0,000 |
|
01007 |
Ртуть та її сполуки в перерахунку на ртуть |
0,000 |
|
01010 |
Хром та його сполуки (у перерахунку на хром) |
0,000 |
|
01101 |
Алюмінію оксид |
0,032 |
|
01104 |
Манган та його сполуки (у перерахунку на діоксид мангану) |
0,000 |
|
03000 |
Речовини у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом (мікрочастинки та волокна ) |
0,036 |
|
03000 |
Кремнію діоксид аморфний |
0,000 |
|
03001 |
Калію карбонат (поташ) |
0,000 |
|
03004 |
Сажа |
0,001 |
|
04001 |
Оксиди азоту (у перерахунку на діоксид азоту [NO + NО2]) |
1,112 |
|
04002 |
Азоту (1) оксид [N2O] |
0,002 |
|
04003 |
Аміак |
0,000 |
|
04004 |
Азотна кислота |
0,004 |
|
05004 |
Сульфатна кислота (H2SO4) [сірчана кислота] |
0,000 |
|
05001 |
Сірки діоксид |
0,048 |
|
11000 |
Вуглеводні насичені С12-С19 (розчинник РПК-26511 та ін.) (у перерахунку на сумарний органічний вуглець) |
0,026 |
|
11000 |
Спирт етиловий |
0,012 |
|
11007 |
Ацетон |
0,005 |
|
11008 |
Бензол |
0,002 |
|
11028 |
Кислота оцтова |
0,002 |
|
11041 |
Толуол |
0,000 |
|
15003 |
Водню хлорид (соляна кислота за молекулою HCl) |
0,001 |
|
18005 |
Вуглецю чотирихлорид (тетрахлорметан) |
0,004 |
|
00000 |
Усього для об’єкту/промислового майданчика |
491,410 |
Найменування виробничого та технологічного процесу, технологічного устаткування (установки): |
||||
Хімічні продукти (Виробництво фармацептичної продукції) |
||||
|
код NFR |
2.D.3.g |
код SNAP |
060306 |
Таблиця 2.4 (6.8 згідно з Інструкцією)
Забруднююча речовина |
Потенційний викид забруднюючої речовини, тонн, з трьома десятковими знаками |
||
код |
найменування |
||
1 |
2 |
3 |
|
06000 |
Оксид вуглецю |
0,000 |
|
- |
Натрію гідроксид (натр їдкий, сода каустична) |
0,000 |
|
12000 |
Метан |
0,350 |
|
03001 |
Калію карбонат (поташ) |
0,000 |
|
04003 |
Аміак |
0,000 |
|
04004 |
Азотна кислота |
0,004 |
|
05004 |
Сульфатна кислота (H2SO4) [сірчана кислота] |
0,000 |
|
11000 |
Спирт етиловий |
0,012 |
|
11007 |
Ацетон |
0,005 |
|
11008 |
Бензол |
0,002 |
|
11028 |
Кислота оцтова |
0,002 |
|
15003 |
Водню хлорид (соляна кислота за молекулою HCl) |
0,001 |
|
18005 |
Вуглецю чотирихлорид (тетрахлорметан) |
0,004 |
|
00000 |
Усього за виробничим та технологічним процессом, технологічнимустаткуванням (установкою) |
0,380 |
Найменування виробничого та технологічного процесу, технологічного устаткування (установки): |
||||
Мале горіння (Установки для спалювання <50МВт): парові газові котли Е-1/9 №1,2 (0,67 МВт кожний) |
||||
|
код NFR |
1.А.4.b.i |
код NFR |
020103 |
Таблиця 2.5 (6.8 згідно з Інструкцією)
Забруднююча речовина |
Потенційний викид забруднюючої речовини, тонн, з трьома десятковими знаками |
||
код |
найменування |
||
1 |
2 |
3 |
|
01007 |
Ртуть та її сполуки в перерахунку на ртуть |
0,000 |
|
04001 |
Оксиди азоту (у перерахунку на діоксид азоту [NO + NО2]) |
0,564 |
|
04002 |
Азоту (1) оксид [N2O] |
0,001 |
|
06000 |
Оксид вуглецю |
2,013 |
|
07000 |
Вуглецю діоксид |
449,811 |
|
12000 |
Метан |
0,008 |
|
00000 |
Усього за виробничим та технологічним процессом, технологічним устаткуванням (установкою) |
452,397 |
Найменування виробничого та технологічного процесу, технологічного устаткування (установки): |
||||
Мале горіння, комерційне (стаціонарні двигуни): дизельний генератор TESSARI VW-462 №4229 |
||||
|
код NFR |
1.А.4.b.i |
код SNAP |
020105 |
Таблиця 2.6 (6.8 згідно з Інструкцією)
Забруднююча речовина |
Потенційний викид забруднюючої речовини, тонн, з трьома десятковими знаками |
||
код |
найменування |
||
1 |
2 |
3 |
|
04001 |
Оксиди азоту (у перерахунку на діоксид азоту [NO + NО2]) |
0,517 |
|
03004 |
Сажа |
0,001 |
|
05001 |
Сірки діоксид |
0,048 |
|
06000 |
Оксид вуглецю |
0,021 |
|
11000 |
Вуглеводні насичені С12-С19 (розчинник РПК-26511 та ін.) (у перерахунку на сумарний органічний вуглець) |
0,026 |
|
07000 |
Вуглецю діоксид |
37,911 |
|
04002 |
Азоту (1) оксид [N2O] |
0,001 |
|
00000 |
Усього за виробничим та технологічним процессом, технологічним устаткуванням (установкою) |
38,525 |
Найменування виробничого та технологічного процесу, технологічного устаткування (установки): |
||||
Зберігання, обробка та транспортування металопродукції : верстати та зварювальні апарати |
||||
|
код NFR |
2.С.7.d |
код SNAP |
- |
Таблиця 2.7 (6.8 згідно з Інструкцією)
Забруднююча речовина |
Потенційний викид забруднюючої речовини, тонн, з трьома десятковими знаками |
||
код |
найменування |
||
1 |
2 |
3 |
|
03000 |
Речовини у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом (мікрочастинки та волокна ) |
0,036 |
|
01003 |
Залізо та його сполуки (у перерахунку на залізо) |
0,000 |
|
01006 |
Нікель та його сполуки (у перерахунку на нікель) |
0,000 |
|
01010 |
Хром та його сполуки (у перерахунку на хром) |
0,000 |
|
01101 |
Алюмінію оксид |
0,032 |
|
01104 |
Манган та його сполуки (у перерахунку на діоксид мангану) |
0,000 |
|
03000 |
Кремнію діоксид аморфний |
0,000 |
|
04001 |
Оксиди азоту (у перерахунку на діоксид азоту [NO + NО2]) |
0,032 |
|
06000 |
Оксид вуглецю |
0,008 |
|
00000 |
Усього за виробничим та технологічним процессом, технологічним устаткуванням (установкою) |
0,108 |
2.16.6 Заходи щодо впровадження найкращих існуючих технологій виробництва
Заходи щодо впровадження найкращих існуючих технологій виробництва не встановлюються, об’єкт відноситься до другої групи по ступеню впливу на забруднення атмосферного повітря.
2.16.7 Перелік заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин (що виконані або/та які потребують виконання)
Заходи щодо досягнення встановлених нормативів граничнодопустимих викидів для найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин.
Заходи відносно досягнення встановлених нормативів граничнодопустимих викидів для найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин не плануються, тому що аналіз відповідності фактичних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами зі встановленими нормативами на викиди показав, що по усіх речовинах фактичні викиди не перевищують встановлені нормативи.
Заходи щодо запобігання перевищенню встановлених нормативів граничнодопустимих викидів у процесі виробництва
- робити періодичні налагодження та профілактичний ремонт технологічного устаткування згідно затверджених графіків планово-попереджувальних ремонтів;
- забезпечити справну роботу всіх автоматичних пристроїв – блока управління та контрольно-вимірювальних приладів;
- забезпечити проведення наладки паливовикористовуючого обладнання у відповідності до затвердженого в установленому законом порядку графіку налагоджувальних робіт;
- своєчасно і якісно проводити ремонт устаткування та обладнання;
- робити заміну застарілого, зношеного обладнання.
- налагодження процесу горіння та підтримання оптимального режиму.
Заходи щодо обмеження обсягів залпових викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря
- суворо контролювати періодичність та тривалість проведення залпових викидів;
- залпові викиди від джерел не повинні перевищувати 3-х кратне значення встановлених у Дозволі граничнодопустимих викидів по метану;
- суб'єкт господарювання повинен забезпечувати надійність, безпеку та ефективність обладнання.
Заходи щодо остаточного припинення діяльності, пов'язаної з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, та приведення місця діяльності у задовільний стан
Згідно плану розвитку підприємства остаточного припинення діяльності, повʼязаної з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря не передбачається, тому заходи не розроблялися.
Заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, ліквідації наслідків забруднення атмосферного повітря
На підприємстві впроваджені заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, ліквідації наслідків забруднення атмосферного повітря.
Основною небезпекою виникнення НС в котельні є можливість:
- виходу з ладу основного технологічного обладнання котельні (підвищення тиску пари на виході з котла, загазованість в топці та газоходах;
- руйнування котельного обладнання і трубопроводів з гарячою водою;
- виникнення аварійних ситуацій і аварій в результаті порушення заходів безпеки при використанні електрики;
- пожежа на основному обладнанні котельні.
Основним заходом безпеки є суворе дотримання протипожежних вимог, у тому числі:
а) негайно:
- будь-хто, хто помітив повідомляє про загоряння або загрозу загоряння;
- зупинити виробничий процес до усунення причин загроз загоряння;
- повідомити про пожежу згідно діючої інструкції;
- викликати службу пожежегасіння;
- почати гасіння пожежі первинними засобами пожежогасіння.
б) взаємодіяти з посадовими особами на сусідніх територіях з метою запобігання поширення пожежі;
в) провітрювання приміщення котельні природною (шляхом відкривання фрамуг, вікон, дверей) та примусовою (припливною та витяжною загальнообмінною) вентиляцією.
Причинами виникнення НС може бути:
- виконання робіт з використанням несправного технологічного обладнання, пристроїв;
- необережне поводження з вогнем;
- порушення правил будови та експлуатації електроустановок;
- підпали;
- пожежонебезпечні прояви атмосферної і статичної електрики.
Перелік заходів щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, ліквідації наслідків забруднення атмосферного повітря при виникненні надзвичайної ситуації на підприємстві наведені в таблиці 2.8.
Заходи щодо охорони атмосферного повітря при несприятливих метеорологічних умовах
Заходи щодо охорони атмосферного повітря при несприятливих метеорологічних умовах здійснюються відповідно до вимог Методичних вказівок «Регулирование выбросов при неблагоприятных метеорологических условиях» (РД 52.04.52-85), затверджених Державним комітетом СРСР по гідрометеорології та контролю природного середовища 01.12.86, для об’єктів, які розташовані в населених пунктах, де Державною гідрометеорологічною службою України проводиться або планується проведення прогнозування несприятливих метеорологічних умов (НМУ).
Майданчик №1 ТОВ фірма «Новофарм-Біосинтез» розміщений у місті Звягель, де гідрометеорологічними організаціями ДСНС України проводиться або планується проведення прогнозування несприятливих метеорологічних умов.
Спостереження за станом забруднення атмосферного повітря на стаціонарних постах та попередження про очікування або настання метеорологічних умов високого забруднення атмосфери здійснює Центральна геофізична обсерваторія.
Забруднення приземного шару атмосферного повітря, що створюють викиди Майданчика №1 ТОВ фірма «Новофарм-Біосинтез» залежить від метеорологічних умов. В окремі періоди, коли метеорологічні умови сприяють накопиченню забруднюючих речовин у приземному шарі атмосфери, концентрації забруднюючих у повітрі можуть різко зростати. Щоб у ці періоди не допускати виникнення високого рівня забруднення, необхідно завчасне прогнозування таких умов і своєчасне скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферу. Під регулюванням викидів забруднюючих речовин в атмосферу розуміється їх короткочасне скорочення в періоди НМУ, що призводять до формування високого рівня забруднення повітря. Регулювання викидів здійснюється з урахуванням прогнозу НМУ на основі попереджень про можливість небезпечного зростання концентрацій забруднюючих речовин в повітрі з метою його запобігання.
Прогнозування високих рівнів забруднення, передачу попереджень (оповіщень) та їх скасування здійснюють прогностичні підрозділи Гідрометцентру.
Попередження про підвищення рівня забруднення повітря для окремих джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу складаються, коли очікуються НМУ, при яких максимальні концентрації забруднюючих речовин у повітрі, що створюються джерелом або групою джерел, можуть перевищувати См (розрахункова максимальна концентрація забруднюючих речовин, що має місце при відсутності НМУ). Для даного випадку до НМУ відносяться: піднесена інверсія вище джерела, штильовий шар нижче джерела, тумани. Попередження складаються як для окремих джерел викидів, так і по місту в цілому.
Для окремих джерел викидів складаються попередження трьох ступенів:
- попередження першого ступеня складається, якщо передбачається один з комплексів НМУ, наведених в «Методичних вказівках з прогнозом забруднення повітря у містах», при цьому очікуються концентрації в повітрі одного або декількох контрольованих речовин вище ГДК;
- другого ступеня - якщо прогнозуютьсядва таких комплекси одночасно (наприклад, якщо при небезпечній швидкості вітру очікується і піднесена інверсія, і несприятливий напрям вітру), коли очікуються концентрації одного або декількох контрольованих речовин вище 3 ГДК
- третього ступеня - коли після передачі попередження другого ступеня небезпеки надходить інформація, яка показує, що при встановлених метеорологічних умовах вжиті заходи не забезпечують необхідну чистоту атмосфери; при цьому очікуються концентрації в повітрі однієї або декількох забруднюючих речовин вище 5 ГДК.
Для проммайданчику з метою регулювання викидів в період НМУ відповідно до категорій НМУ встановлено три режими роботи, які забезпечать зменшення викиду забруднюючих речовин.
Заходи по зниженню викидів при першому режимі роботи підприємства повинні забезпечити скорочення викидів до атмосфери на 20%. Ці заходи носять організаційно-технічний характер, їх можна швидко здійснити, вони не потребують істотних витрат і не приводять до зниження продуктивності.
Заходи по зниженню викидів при другому режимі роботи підприємства повинні забезпечити скорочення викидів до атмосфери на 40%. Ці заходи включають усі пропозиції, які відносяться до першого режиму, а також заходи, які впливають на технологічні процеси, та супроводжуються незначним скороченням продуктивності.
Заходи по зниженню викидів при третьому режимі роботи підприємства повинні забезпечити скорочення викидів до атмосфери на 60%, а в деяких особливих небезпечних умовах підприємство повинно повністю припинити викиди. Ці заходи включають усі пропозиції, які відносяться до першого та другого режиму, а також заходи, проведення яких дозволяє знизити викиди забруднюючих речовин за рахунок короткочасного зниження потужності.
Регулювання викидів забруднюючих речовин в атмосферу при несприятливих метеорологічних умовах передбачає їх короткочасне зниження. Здійснюється регулювання на основі попереджень про можливе небезпечне зростання концентрацій домішок в повітрі з метою його попередження.
При розробці заходів щодо регулювання викидів враховується внесок різних джерел в створенні граничних концентрацій домішок. Крім того, для кожного конкретного інгредієнта, по якому передбачається регулювання викидів, враховується його фактичний викид в атмосферу даним підприємством. Для деяких інгредієнтів, приземні концентрації яких незначні, регулювання викидів може не проводитися.
Таким чином, у кожному конкретному випадку необхідно визначати, на яких джерелах і по якому інгредієнту слід скорочувати викиди з метою досягнення найбільшого ефекту при регулюванні викидів з урахуванням пріоритетності забруднюючих речовин, передбачається черговість скорочення середніх виділень.
Величини викидів в період НМУ визначаються з прогнозних значень концентрацій, які мають бути досягнуті в результаті виконання заходів.
Відповідно до цього, в період НМУ на підприємстві планується 3 режими роботи. Заходи щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферу в періоди НМУ наведені у таблиці 2.9.
Інші заходи, направлені на скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, в залежності від виробництв, технологічного устаткування
Інші заходи, спрямовані на скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, залежно від виробництв, технологічного устаткування не плануються. Аналіз результатів розрахунку забруднення атмосферного повітря показав, що приземні концентрації за межами підприємства від власних викидів не перевищують санітарні норми.
Дотримання виконання природоохоронних заходів щодо скорочення викидів
Дотримання виконання природоохоронних заходів щодо скорочення викидів проводиметься, що буде підтверджуватись щорічним поданням звіту щодо дотримання умов дозволу на викиди.
Таблиця 2.8 (10.2 згідно з Інструкцією) – Перелік заходів відносно охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, ліквідації наслідків забруднення атмосферного повітря
Найменування потенційно небезпечного об'єкту |
Місце розташу-вання потенційно небезпечного об'єкту |
Найменування, маса, категорія небезпечної речовини або групи речовин, які використовуються або виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються на об'єкті |
Найменування, або, категорія небезпечної речовини або групи небезпечних речовин, по яких проводилася ідентифікація об'єкту |
Найменування забруднюючих речовин, які у разі виникнення незвичайної ситуації техногенного або природного характеру можуть поступити в атмосферне повітря |
Найменування заходів відносно охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайної ситуації |
Найменування заходів відносно ліквідації наслідків забруднення атмосферного повітря у разі виникнення надзвичайної ситуації |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
Майданчик №1 ТОВ фірма «Новофарм-Біосинтез» |
11700, Житомирська обл., м. Звягель, вул. Житомирська, буд. 38 |
Природний газ / Корисні копалини / 175,978 т/рік |
Горючі займисті гази |
Метан |
Передбачається періодичний огляд запірної арматури, що відключає комунікації котельні від трубопроводу |
Визначення місця аварії і його локалізація (відключення від діючих газопроводів, скидання газу, аварійна зупинка) виконується із застосуванням запірної арматури.
Ліквідація наслідків можливих аварій на промплощадці в залежності від рівня аварії буде виконуватися пожежно-рятувальними службами. |
Таблиця 2.9 - Заходи щодо скорочення викидів забруднюючих речовин в атмосферу в періоди несприятливих метеорологічних умовах
Код виробничого та технологічного процесу, технологічного устаткування (установки) |
Найменування заходу |
Строк виконання заходу |
Номер джерела викиду на карті-схемі |
Загальний обсяг витрат за кошторисною вартістю, тис. грн. |
Очікуване зменшення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря після впровадження заходу, т/рік |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
2.D.3.g 060306 Хімічні продукти. Виробництво фармацевтичної продукції. |
Перший режим: - зниження навантаження обладнання на 20 % (за технічною можливістю). - посилити контроль точності дотримання інструкцій з ведення режимів роботи, безпечного обслуговування та експлуатації обладнання; - заборонити роботу обладнання у форсованому режимі; - розосередити в часі роботу технологічних агрегатів, які не беруть участь в єдиному безперервному технологічному режимі; - посилити контроль за роботою контрольно-вимірювальних приладів і автоматичних систем управління технологічними процесами; - посилити контроль за герметичністю газохідних систем і агрегатів |
При оголошенні першого режиму |
3,4,5 |
- |
Перший режим: 0,304 (-20%) |
Другий режим: - включає заходи, розроблені для першого режиму, а також; - часткове припинення робіт на 40 % (за технічною можливістю). |
При оголошенні другого режиму |
3,4,5 |
- |
Другий режим: 0,228 (-40%) |
|
Третій режим: - включає заходи, розроблені для першого та другого режиму, а також; - часткове припинення робіт та зниження потужності обладнання на 60 % (за технічною можливістю). |
При оголошенні третього режиму |
3,4,5 |
- |
Третій режим: 0,152 (-60%) |
|
1.А.4.b.і/020103 Мале горіння (Установки для спалювання <50МВт). Парові газові котли Е-1/9 №1,2 |
Перший режим: - зниження навантаження обладнання на 20 % (за технічною можливістю). - посилення контролю за режимом горіння; - підтримання надлишку повітря на належному рівні, яке усуває умови виникнення недопалу; -перевірка величини навантажень на котлах та режимів котлів згідно режимних карт.
|
При оголошенні першого режиму |
1 |
- |
Перший режим: 361,9176 (-20%) |
Другий режим: - включає заходи, розроблені для першого режиму, а також - часткове припинення робіт на 40 % (за технічною можливістю). |
При оголошенні другого режиму |
1 |
- |
Другий режим: 271,4382 (-40%) |
|
Третій режим: - включає заходи, розроблені для першого та другого режиму, а також - часткове припинення робіт та зниження потужності обладнання на 60 % (за технічною можливістю).
|
При оголошенні третього режиму |
2 |
- |
Третій режим: 180,9588 (-60%) |
|
1.А.4.b.і/020105 Мале горіння (стаціонарні двигуни). Дизельний генератор TESSARI VW-462 №4229 |
Перший режим: - зниження навантаження обладнання на 20 % (за технічною можливістю). |
При оголошенні першого режиму |
7 |
- |
Перший режим: 30,820 (-20%) |
Другий режим: - включає заходи, розроблені для першого режиму, а також - часткове припинення робіт на 40 % (за технічною можливістю). |
При оголошенні другого режиму |
7 |
- |
Другий режим: 23,115 (-40%) |
|
Третій режим: - включає заходи, розроблені для першого та другого режиму, а також - часткове припинення робіт та зниження потужності обладнання на 60 % (за технічною можливістю). |
При оголошенні третього режиму |
7 |
- |
Третій режим: 15,410 (-60%) |
|
2.С.7.d Зберігання, обробка та транспортування металопродукції. Верстати та зварювальні апарати |
Перший режим: - зниження навантаження обладнання на 20 % (за технічною можливістю). |
При оголошенні першого режиму |
2 |
- |
Перший режим: 0,0864 (-20%) |
Другий режим: - включає заходи, розроблені для першого режиму, а також - часткове припинення робіт на 40 % (за технічною можливістю). |
При оголошенні другого режиму |
2 |
- |
Другий режим: 0,0648 (-40%) |
|
Третій режим: - включає заходи, розроблені для першого та другого режиму, а також - часткове припинення робіт та зниження потужності обладнання на 60 % (за технічною можливістю). |
При оголошенні третього режиму |
2 |
- |
Третій режим: 0,0432 (-60%) |
2.16.8 Відповідність пропозицій щодо дозволених обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами законодавству
Згідно Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 19 червня 1996 р. № 173, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 липня 1996 р. за № 379/1404 «Про затвердження державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів», промислові підприємства, які є об’єктами забруднення атмосфери, повинні відокремлюватися від жилої зони санітарно-захисними зонами. Основою для встановлення розмірів санітарно-захисних зон (п. 5.6 ДСП №173 від 19.06.1996 р.) є санітарна класифікація підприємств, виробництв та об’єктів.
Оцінка впливу забруднюючих речовин на стан атмосферного повітря проводиться в контрольних точках на межі санітарно-захисної зони та найближчої житлової забудови.
Гігієнічним критерієм для визначення граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря є відповідність їх розрахункових концентрацій гігієнічним нормативам.
Для розрахунку розсіювання прийнятий розрахунковий майданчик з розмірами 2000 м на 2000 м, крок сітки по осі OX – 25 м, по осі OY – 25 м. Координати центра розрахункового квадрату: Х = 0 м; У = 0 м. Координати проектованих джерел викидів визначені в місцевій системі координат.
Згідно з виконаними розрахункам розсіювання максимальні приземні концентрації всіх забруднюючих речовин, що поступають в атмосферу від джерел викидів підприємства з урахуванням фонових концентрацій на межі санітарно-захисної зони забезпечують відсутність перевищення встановлених законодавством гранично допустимих викидів.
Враховуючи вищенаведене, очікувані максимальні концентрації забруднюючих речовин від джерел викидів забруднюючих речовин, з урахуванням існуючого рівня забруднення атмосфери, на межі санітарно-захисної зони та найближчої житлової забудови об’єкта по усіх інгредієнтах, не перевищують рівня 1 ГДК, що підтверджується розрахунками розсіювання забруднюючих речовин в приземному шарі атмосферного повітря та проведеними лабораторними вимірами.
Для отримання оцінки фактичного стану забруднення впливу від проммайданчика було проведено інструментальні виміри на межі СЗЗ. Відповідно до результатів вимірів у досліджених пробах атмосферного повітря відібраних на межі санітарно-захисної зони концентрація забруднюючих речовин нижче ГДК гігієнічних регламентів «Гранично допустимі концентрації хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць», затверджених наказом МОЗ України від 10.02.2024 №813.
Згідно п.2.12 Інструкції для забруднюючих речовин, викиди яких не підлягають регулюванню та за якими не здійснюється державний облік, граничнодопустимі викиди не встановлюються, крім випадків, коли за результатами розрахунків розсіювання цих забруднюючих речовин в атмосферному повітрі виявлено перевищення нормативів екологічної безпеки та гігієнічних нормативів.
Згідно листа Мінприроди України № 162/11/2-09 від 19.03.2009 р. викиди метану, що надходять в атмосферне повітря від спалюваних установок (теплових установок, що споживають органічне паливо і виробляють теплову (електричну) енергію) не регулюються (ДВ №1).
Пропозиції щодо дозволених обсягів викидів забруднюючих речовин, що віднесені до основних джерел викидів
На території Майданчика №1 ТОВ фірма «Новофарм-Біосинтез» відсутнє обладнання, на яке встановлено технологічний норматив допустимих викидів відповідно до чинного законодавства України, тому таблиця 2.10 не заповнюється.
Таблиця 2.10 (8.2 згідно з Інструкцією)
Джерело викиду |
Джерело утворення |
Забруднююча речовина |
Макси-мальна масова концентра-ція забруд-нюючих речовин, мг\м3 |
Технологічний норматив допустимих викидів відповідно до законодавства, мг\м3 |
|||
наймену-вання |
номер |
код |
найменування |
поточний термін дії |
перспек-тивний термін досягнення |
||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Пропозиції щодо дозволених обсягів викидів забруднюючих речовин, які віднесені до інших джерел викидів
Пропозиції щодо дозволених обсягів викидів забруднюючих речовин, які віднесено до інших джерел викидів наведено у таблицях нижче.
ПРОПОЗИЦІЇ
щодо дозволених обсягів викидів забруднюючих речовин,
які віднесені до інших джерел викидів
Номери джерел викидів: |
1 |
Димова труба котельні |
Для оксидів азоту (оксиду та діоксиду азоту) у перерахунку на діоксид азоту та оксиду вуглецю та граничнодопустимий викид (мг/м3), відповідно до законодавства не встановлюється, так як величина масової витрати в газах, що відходять менше ніж 5000 г/годину, тому регулювання здійснюється за наступною величиною масової витрати (г/с):
- оксиди азоту (оксид та діоксид азоту) у перерахунку на діоксид азоту – 0,122116 г/с з моменту отримання дозволу;
- оксид вуглецю – 0,061876 г/с з моменту отримання дозволу;
Для ртуті та її сполук в перерахунку на ртуть граничнодопустимий викид (мг/м3), відповідно до законодавства не встановлюється, так як величина масової витрати в газах, що відходять менше ніж 1 г/годину, тому регулювання здійснюється за наступною величиною масової витрати (г/с):
- ртуть та її сполуки в перерахунку на ртуть - 0,00000003 г/с з моменту отримання дозволу.
Для забруднюючих речовин, які не підлягають регулюваннюта державному обліку або для яких не встановлено гігієнічні нормативи (для ДВ №1: вуглецю діоксид, азоту оксид, метан), граничнодопустимі викиди не встановлюються згідно п. 12 розділу II Інструкції. |
Номери джерел викидів: |
2 |
Витяжка загальнообмінна майстерні |
Таблиця 2.12 (9.2 згідно з Інструкцією)
Найменування забруднюючої речовини |
Гранично допустимий викид, відповідно до законодавства, мг/м3 |
Затверджений гранично допусти-мий викид, мг/м3 |
Строк досягнення затвердженого значення |
1 |
2 |
3 |
4 |
Речовини у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом |
150,0 |
150,0 |
З моменту отримання дозволу |
Для оксидів азоту (оксиду та діоксиду азоту) у перерахунку на діоксид азоту та оксиду вуглецю та граничнодопустимий викид (мг/м3), відповідно до законодавства не встановлюється, так як величина масової витрати в газах, що відходять менше ніж 5000 г/годину, тому регулювання здійснюється за наступною величиною масової витрати (г/с):
- оксиди азоту (оксид та діоксид азоту) у перерахунку на діоксид азоту – 0,001886 г/с з моменту отримання дозволу;
- оксид вуглецю – 0,002588 г/с з моменту отримання дозволу;
Для мангана, хрома та їх сполук граничнодопустимий викид (мг/м3), відповідно до законодавства не встановлюється, так як сумарна величина масової витрати в газах, що відходять менше ніж 25 г/годину, тому регулювання здійснюється за наступною величиною масової витрати (г/с):
- манган та його сполуки у перерахунку на діоксид мангану – 0,000115 г/с з моменту отримання дозволу;
- хром та його сполуки у перерахунку на хром – 0,00000048 г/с з моменту отримання дозволу;
Для нікеля та його сполук граничнодопустимий викид (мг/м3), відповідно до законодавства не встановлюється, так як сумарна величина масової витрати в газах, що відходять менше ніж 5 г/годину, тому регулювання здійснюється за наступною величиною масової витрати (г/с):
- нікель та його сполуки у перерахунку на нікель – 0,0000004 г/с з моменту отримання дозволу;
Для забруднюючих речовин які підлягають регулюванню та на які не встановлюються нормативи граничнодопустимих викидів відповідно до законодавства, регулювання здійснюється за наступною величиною масової витрати (г/с):
- алюмінію оксид – 0,0000219 г/с з моменту отримання дозволу;
- залізо та його сполуки у перерахунку на залізо – 0,000552 г/с з моменту отримання дозволу;
- кремнію діоксид аморфний – 0,000011 г/с з моменту отримання дозволу;
Номери джерел викидів: |
3 |
Труба витяжної лабораторної шафи |
Для хлору граничнодопустимий викид (мг/м3) відповідно до законодавства не встановлюється, так як величина масової витрати в газах, що відходять менше ніж 50 г/годину, тому регулювання здійснюється за наступною величиною масової витрати (г/с) :
- Пароподібні та газоподібні сполуки хлору, якщо вони не війшли до I класу, у перерахунку на хлористий водень – 0,000132 г/с з моменту отримання дозволу;
Для кислоти оцтової граничнодопустимий викид (мг/м3), відповідно до законодавства не встановлюється, так як величина масової витрати в газах, що відходять менше ніж 100-2000 г/годину, тому регулювання здійснюється за наступною величиною масової витрати (г/с):
- кислота оцтова – 0,000192 г/с з моменту отримання дозволу;
Для вуглецю чотирихлорида граничнодопустимий викид (мг/м3), відповідно до законодавства не встановлюється, так як величина масової витрати в газах, що відходять менше ніж 100 г/годину, тому регулювання здійснюється за наступною величиною масової витрати (г/с):
- вуглецю чотирихлорид – 0,000493 г/с з моменту отримання дозволу;
Для забруднюючих речовин які підлягають регулюванню та на які не встановлюються нормативи граничнодопустимих викидів відповідно до законодавства, регулювання здійснюється за наступною величиною масової витрати (г/с):
- аміак – 0,0001554 г/с з моменту отримання дозволу;
- ацетон – 0,000637 г/с з моменту отримання дозволу;
- азотна кислота – 0,0005 г/с з моменту отримання дозволу;
- сульфатна кислота (H2SO4)[сірчана кислота]– 0,0000267 г/с з моменту отримання дозволу;
- бензол – 0,000246 г/с з моменту отримання дозволу;
- толуол – 0,0000811 г/с з моменту отримання дозволу;
- калію карбонат (поташ) – 0,0000131 г/с з моменту отримання дозволу.
Для забруднюючих речовин, які не підлягають регулюванню та державному обліку або для яких не встановлено гігієнічні нормативи (для ДВ №3: натрію гідроксиду (натрій їдкий, сода каустична), спирт етиловий), граничнодопустимі викиди не встановлюються згідно п. 12 розділу II Інструкції. |
Номери джерел викидів: |
4 |
Труба витяжної вентиляції з термотонелю пакувальної машини |
Для оксиду вуглецю граничнодопустимий викид (мг/м3), відповідно до законодавства не встановлюється, так як величина масової витрати в газах, що відходять менше ніж 5000 г/годину, тому регулювання здійснюється за наступною величиною масової витрати (г/с):
- оксид вуглецю – 0,00050 г/с з моменту отримання дозволу;
Для кислоти оцтової граничнодопустимий викид (мг/м3), відповідно до законодавства не встановлюється, так як величина масової витрати в газах, що відходять менше ніж 100-2000 г/годину, тому регулювання здійснюється за наступною величиною масової витрати (г/с):
- кислота оцтова –0,000158 г/с з моменту отримання дозволу.
Номери джерел викидів: |
5 |
Витяжка загальнообмінна приміщення пакувальної машини |
Для оксиду вуглецю граничнодопустимий викид (мг/м3), відповідно до законодавства не встановлюється, так як величина масової витрати в газах, що відходять менше ніж 5000 г/годину, тому регулювання здійснюється за наступною величиною масової витрати (г/с):
- оксид вуглецю – 0,00720 г/с з моменту отримання дозволу;
Для кислоти оцтової граничнодопустимий викид (мг/м3), відповідно до законодавства не встановлюється, так як величина масової витрати в газах, що відходять менше ніж 100-2000 г/годину, тому регулювання здійснюється за наступною величиною масової витрати (г/с):
- кислота оцтова – 0,001548 г/с з моменту отримання дозволу.
Номери джерел викидів: |
7 |
Труба дизельного генератора |
Для оксидів азоту (оксиду та діоксид азоту) у перерахунку на діоксид азоту, діоксиду сірки (діоксид та триоксид) в перерахунку на діоксид сірки та оксиду вуглецю граничнодопустимий викид (мг/м3), відповідно до законодавства, не встановлюється, так як величина масової витрати в газах, що відходять менше ніж 5000 г/годину, тому регулювання здійснюється за наступною величиною масової витрати (г/с):
- оксиди азоту (оксид та діоксид азоту) у перерахунку на діоксид азоту – 0,043545 г/с з моменту отримання дозволу;
- оксид вуглецю – 0,05790 г/с з моменту отримання дозволу;
- діоксид сірки (діоксид та триоксид) у перерахунку на діоксид сірки – 0,017503 г/с з моменту отримання дозволу.
Для сажі не встановлюється норматив граничнодопустимого викиду (мг/м3) відповідно до законодавства, тому регулювання здійснюється за наступною величною масової витрати (г/с):
- сажа – 0,009288 г/с з моменту отримання дозволу.
Для забруднюючих речовин, які не підлягають регулюванню та державному обліку або для яких не встановлено гігієнічні нормативи (для ДВ №37: вуглецю діоксид, азоту оксид та вуглеводні насичені С12-С19 (розчинник РПК-26511 та ін.) (у перерахунку на сумарний органічний вуглець)), граничнодопустимі викиди не встановлюються згідно п. 12 розділу II Інструкції. |
Пропозиції щодо умов, які встановлюються в дозволі на викиди
1. Умова до викидів забруднюючих речовин (в тому числі, до технологічного процесу, обладнання та споруд, очистки газопилового потоку)
Для жодного з вказаних дозволених обсягів викидів в атмосферне повітря не повинні перевищуватися затверджені граничнодопустимі викиди, наведені в розділі 2.13. Викиди забруднюючих речовин із стаціонарних джерел підприємства, які не підлягають регулюванню та за якими не здійснюється державний облік, не повинні призводити до перевищення гігієнічних нормативів на межі житлової забудови. Інших викидів в атмосферу, що чинять суттєвий вплив на навколишнє середовище, бути не повинно.
Жоден із вказаних дозволених викидів в атмосферу не повинен перевищувати граничнодопустимі рівні викидів, наведені у Дозволі. Інших викидів в атмосферу, що чинять суттєвий вплив на навколишнє середовище, бути не повинно.
Звіт про дотримання умов дозволу на викиди та виконання заходів щодо здійснення контролю за дотриманням встановлених граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин повинен подаватись щорічно у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2023 №58.
При проведенні реконструкції, модернізації, введенні нових потужностей виробництва підприємство повинно керуватись чинним природоохоронним та санітарним законодавством України.
1.1 До технологічного процесу:
Суб'єкт господарювання повинен:
- усі роботи на підприємстві повинні здійснюватися відповідно до затверджених технологічних документів. Використовувати сировину та матеріали відповідно до ДСТУ, ТУ і т.п., з додержанням вимог чинного природоохоронного та санітарного законодавства України.
-суб’єкт господарювання не повинен без проходження повторної процедури отримання Дозволу на викиди використовувати іншу сировину або інше паливо, яке може змінити якісний склад викидів;
- при внесенні змін до технологічного процесу, зміни технологічного обладнання або матеріалів, необхідне повторне проходження процедури отримання Дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
- забезпечити, щоб всі роботи на об'єкті робились таким чином, щоб викиди в атмосферу або запах не призводили до суттєвих незручностей за межами об'єкту або до суттєвого впливу на навколишнє середовище;
- здійснювати регулярний контроль за герметичністю технологічного устаткування, трубопроводів, арматури, де існує вірогідність витоку сировини та газу;
- не втручатися самостійно в роботу котельного обладнання, при появі будь-яких недоліків у роботі устаткування звертатися в спеціалізовану організацію;
- для запобігання здійснення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря суб’єкт господарювання повинен не допускати неорганізоване підсмоктування повітря в топку та газоходи водогрійних котлів;
- забезпечити справну роботу всіх автоматичних пристроїв та контрольно-вимірювальних приладів;
- забезпечити недопускання роботи на несправному устаткуванні;
- своєчасно і якісно проводити профілактичний ремонт устаткування та обладнання;
- робити заміну застарілого, зношеного обладнання.
- забезпечити роботу всього обладнання без перевищення проектної потужності;
- забезпечити, щоб кришка паливного баку була герметично-закритою, при заправлені аварійного генератору дизельним пальним, максимально знизити можливість втрати палива;
- використовувати дизельний генератор тільки як аварійне джерело постачання електроенергії;
-забезпечити раціональне використання енергоресурсів, сировини і витратних матеріалів у виробництві.
1.2 До дозволених обсягів викидів, що відводяться від окремих типів обладнання та залпових викидів
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що відводяться від окремих типів обладнання відсутні, тому таблиця 2.14 не заповнюється.
Таблиця 2.14 (9.3 згідно з Інструкцією) - Пропозиції щодо дозволених обсягів викидів, що відводяться від окремих типів обладнання.
Джерело утворення |
Забруднююча речовина |
Максимальна масова концентрація забруд-нюючої речовини, мг/м3 |
Технологічний норматив допу-стимих викидів відповідно до законодавства, мг/м3 |
Затвер-джений ГДВ, мг/м3 |
Строк досяг-нення затвер-дженого значення ГДВ |
|||
наймену-вання, марка,вид палива |
но-мер |
код |
найменування |
пото-чний |
перспе-ктивний |
|||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Дозволені обсяги залпових викидів залпових викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря надано у таблиці 2.15.
Таблиця 2.15 (9.5 згідно з Інструкцією) - Дозволені обсяги залпових викидів
Номер дж.викиду |
Забруднююча речовина |
Максимальна масова концен-трація, мг/м3 |
Потужність викиду |
Періо-дич-ність, раз\рік |
Трива-лість, хв |
Річна величина залпових викидів, т/рік |
||
код |
найменування |
г/с |
кг/год |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
6 |
12000 |
Метан |
- |
486,37799 |
1750,9604 |
12 |
0,0168 |
0,35019 |
1.3 До технологічного обладнання:
Суб'єкт господарювання повинен:
- експлуатація опалювального та технологічного обладнання підприємства повинна здійснюватися згідно з вимогами технологічної документації по їх застосуванню (технічних паспортів), які надаються виробником обладнання, затверджених інструкцій по охороні праці та технічної безпеки, що забезпечить неімовірність виникнення нештатних ситуацій.
- технологічні процеси і обслуговування обладнання проводити у суворій відповідності з керівництвом по експлуатації, проектною документацією, виробничими інструкціями та інструкціями з техніки безпеки, протипожежної та екологічної безпеки;
- до експлуатації енергетичних установок допускається штатний персонал, який має необхідну технічну підготовку та періодично, за планом, проходить перевірку знань щодо експлуатації технологічного обладнання;
- технологічне обладнання підприємства повинно бути у належному стані та не перевищувати свою проектну потужність з метою запобігання наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу;
-проводити планові налагодження паливоспалюючого обладнання та планову повірку контрольно-вимірювальних приладів;
- позапланові налагоджувальні роботи проводити: після капітального ремонту;при відхиленні у роботі від режимних карт;при суттєвій зміні характеристик палива та виду палива;на обгрунтовану вимогу контролюючих органів центральної влади, а також міністерств та відомств;
- всі роботи проводити тільки при увімкненій витяжній вентиляції;
- слідкувати за справністю вентиляційного обладнання виробничих приміщень підприємства для запобігання накопичення забруднюючих речовин всередині;
- робити поетапну заміну застарілого зношеного обладнання.
1.4 До неорганізованих джерел викидів
Неорганізовані джерела викидів на підприємстві відсутні. Вимоги не встановлюються.
1.5 До джерел залпових викидів
- при виконанні газонебезпечних робіт потрібно дотримуватись вимог «Інструкції по організації безпечного проведення газонебезпечних робіт на ТОВ фірма «Новофарм Біосинтез».
- ремонтні роботи повинні проводитись у відповідності з вимогами «Інструкції по організації і безпечному проведенню ремонтних робіт на ТОВ фірма «Новофарм Біосинтез».
- при виконанні вогневих робіт необхідно дотримуватись вимог «Інструкції по організації і безпечному проведенню вогневих робіт на вибухонебезпечних і вибухопожежонебезпечних об’єктах ТОВ фірма «Новофарм Біосинтез».
- по специфіці технологічного процесу необхідно додатково дотримуватись таких мір безпеки:
своєчасно дренувати воду з апаратів і трубопроводів;
для запобігання викидів рідких вуглеводнів через факельний стояк необхідно дренувати конденсат з колектора і низу факельного стояка;
відбирати проби газу і дренувати конденсат необхідно в протигазі в присутності дублера;
вхід в камеру входу і камеру виходу газу допускається тільки після попереднього включення припливно-витяжної вентиляції на 10-15хв;
зберігання горючих і самозаймистих матеріалів в камерах входу і виходу газу, а також в зоні огорожі газгольдерів, забороняється;
для витирання і очищення зовнішньої поверхні обладнання, а також миття підлоги в приміщеннях, забороняється застосовувати легкозаймисті і горючі рідини.
- залпові викиди від джерел не повинні перевищувати 3-х кратне значення встановлених у Дозволі граничнодопустимих викидів по метану;
- суворо контролювати періодичність та тривалість проведення залпових викидів.
1.6 До очистки газопилового потоку:
Установки ГОУ на підприємстві відсутні. Вимоги не встановлюються.
2. Умови виробничого контролю
2.1. Гранично-допустимі викиди в атмосферу в рамках Дозволу повинні тлумачитися наступним чином:
2.1.1. Безперервний моніторинг: Вимоги не встановлюються.
2.2. Раз на рік проводити інструментальні вимірювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел Оператора на межі санітарно-захисної зони та найближчій житловій забудові. Вимірювання мають здійснюватися організаціями, які мають у своєму складі акредитовану лабораторію.
2.4 Періодичний моніторинг:
(а) Для будь-якого параметру, вимірювання якого в силу особливостей пробовідбору/аналізу за 20 хвилин неможливо, необхідно встановити придатний період пробовідбору, а отримані при таких вимірах величини не повинні перевищувати гранично допустиму величину дозволених викидів.
(б) Результати вимірювань масової концентрації забруднюючої речовини, які характеризують вміст цієї забруднюючої речовини за двадцятихвилинний проміжок часу по всьому вимірному перерізу газоходу, вважаються такими, що не перевищують значення відповідного нормативу граничнодопустимого викиду, якщо значення кожного результату вимірювання не перевищують значення встановленого нормативу граничнодопустимого викиду.
(в) Гранично допустима інтенсивність викидів повинна розраховуватися на основі концентрацій, як середня величина за певний період часу, помножена на величину відповідної масової витрати. Не один з визначених таким чином показників не повинен перевищувати гранично допустиму величину інтенсивності викидів.
(г) Для всіх інших параметрів, не один із середніх показників за 20 хвилин не повинен перевищувати гранично допустиму величину дозволених викидів.
2.5 Граничнодопустимі концентрації для викидів в атмосферу, встановлені в Дозволі, повинні досягатися без розбавлення повітрям та повинні ґрунтуватися на величинах обсягу газів, призведених до наступних нормальних умов:
У випадку газів (окрім продуктів спалювання):
Температура: 273К, тиск: 101,3 кПа (без виправлень на вміст кисню та пологості).
У випадку газоподібних продуктів спалювання:
(а) Температура: 273К, тиск: 101,3 кПа, сухий газ;
(б) 3% кисню для рідкого та газоподібного палива, 6% кисню для твердого палива, 15% кисню для газових турбін та дизельних двигунів.
2.6. Суб'єкт господарювання повинен забезпечувати постійний та безпечний доступ до точок відбору проб для контролю викидів в атмосферне повітря, а також безпечний доступ до будь-яких інших точок пробовідбору та моніторингу.
2.7 Перелік заходів щодо здійснення контролю за дотриманням встановлених технологічних нормативів, що відводяться від окремого типу обладнання не наводиться, у зв’язку з відсутністю на проммайданчику обладнання на яке встановлюється технологічний норматив допустимих викидів відповідно до чинного законодавства України.
Таблиця 2.120 (9.4 згідно з Інструкцією)
Номер джерелавикиду |
Джерело утворення |
Назва забруднюючої речовини |
Затверджений граничнодопустимий викид, мг/м3 |
Періодичність вимірювання |
Методика виконаннявимірювань |
Місце відбору проб |
|
найменування, марка, вид палива |
номер |
||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
3. Умова до адміністративних дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру
3.1 Суб'єкт господарювання повинен направляти повідомлення, як по телефону, так і по факсу (якщо є така можливість) в Департамент екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації як можливо скоріше (на скільки це практично можливо), після того, як відбувається щось з наступного:
(а) Будь-який викид, який не відповідає вимогам Дозволу;
(б) Будь-яка несправність чи поломка контрольного обладнання або обладнання для моніторингу, яка може призвести до втрати контролю за системою попередження забруднення;
(в) Будь-яка аварія може створити загрозу забруднення повітря або може потребувати екстрених заходів реагування. У якості складової частини повідомлення, Суб'єкт господарювання повинен вказати дату та час такої аварії, привести докладну інформацію про те, що сталося та заходи, прийняті для мінімізації викидів і для попередження подібних аварій в майбутньому.
3.2 Суб'єкт господарювання повинен документально фіксувати будь-які аварії, вказані в пункті 3.1 даної умови. В повідомленні, яке надається Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністраціїповинна наводитися докладна інформація про обставини, які призвели до аварії та про всі прийняті дії для мінімізації впливу на навколишнє середовище.
3.3 Звіт за довільною формою про всі зафіксовані аварії повинен надаватися Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Наведена у такому звіті інформація повинна готуватися у відповідності з інструкціями, затвердженими Міністерством надзвичайних ситуацій України.
3.4 Інформування та підготовка персоналу.
Суб'єкт господарювання повинен ввести в дію і підтримати в дії процедури для визначення необхідних сфер підготовки персоналу для всіх співробітників, робота яких може здійснити суттєвий вплив на забруднення атмосферного повітря. Повинна підтримуватися відповідна документація про підготовку персоналу.
Персонал, який виконує спеціальні завдання, повинен володіти необхідною кваліфікацією (необхідною освітою, підготовкою або досвідом роботи).
3.5 Обов'язки.
Субʼєкт господарювання повинен забезпечити, щоб відповідальна особа, визначена у відповідності з умовами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього середовища України, затвердженого відповідно до чинного законодавства, мала доступ на обʼєкт в будь-який час, коли відбувається планована діяльність.
Адреса держадміністрації з питань охорони навколишнього природного середовища, до якої можуть надсилатися зауваження та пропозиції громадськості щодо дозволу на викиди: Житомирська обласна військова адміністрація за адресою: м. Житомир, майдан ім. С.П.Корольова, 1, тел. (0412) 47-11-09, e-mail: ztadm@apoda.zht.gov.ua
Повідомлення надруковане в газеті «ВІСТІ» №8 від 28.02.2025р.
Строки подання зауважень та пропозицій – протягом 30 календарних днів з моменту виходу повідомлення до 30.03.2025.